Początek trasy: Żukowo

Żukowo – Przyjaźń (5,7 km) – Łapino Kartuskie (9,8 km) – Kolbudy (12,7 km) – Pręgowo (15,2 km) – Lisewiec (17,9 km) – Żuława (21,2 km) – Jagatowo (23,1 km) – Kłodawa Gd. (28,2 km)

Koniec trasy: Kłodawa Gdańska

Długość trasy: 28,2 km

Województwo: Pomorskie

Powiat: kartuski, gdański

Gmina: Żukowo, Kolbudy, Pruszcz Gdański, Trąbki Wielkie

Pierwszy etap podróży zaczynamy pod kościołem św. Jana Chrzciciela w Żukowie. Początek szlaku biegnie razem z Pomorską Drogą św. Jakuba – ulicą Klasztorną. Dalej przechodzimy prosto w ulicę 3-go Maja, mijając po lewej stronie Młyn Zbożowy nad Radunią, która po około 1 km przechodzi w ul. Pod Otomino. Podążamy nią cały czas prosto, by w Otominie (obszar niezabudowany na wysokości ZUP „Neptun”) skręcić w prawo, przy krzyżu przydrożnym. Dalej trasa wiedzie 1,3 km przez nieduże osiedle, aż do rozstaju dróg. W tym miejscu opuszczamy Drogę Pomorską, która biegnie w prawo, na Glincz. My odbijamy w lewo, w ul. Słoneczną, do miejscowości Przyjaźń. W centrum wsi skręcamy w prawo, w ul. Żukowską, a następnie w lewo, w ul. Łapińską, która prowadzi nas wygodnym chodnikiem, a następnie lasem prosto przez około 4km aż do wsi Łapino Kartuskie. Dalej obieramy cały czas drogę asfaltową prosto, pośród lasów, która zaprowadzi nas na obszar Gminy Kolbudy, gdzie przejdzie w ulicę Przemysłową, biegnącą do miejscowości Kolbudy. Mijając pierwsze zabudowania i mostek nad Radunią, udajemy się w prawo na Plac Kaszubski. Idąc dalej prosto mijamy centrum wsi z Urzędem Gminy. Następnie udajemy się na rondzie w prawo, w ul. Wybickiego, po raz kolejny przekraczając Radunię. Chwilę później skręcamy w lewo, w ulicę Dworcową, podążając za drogowskazem kierującym nas na Pręgowo i Lisewiec. Podążamy nią cały czas prosto, mijając po drodze Nadleśnictwo Kolbudy. Do wsi Pręgowo docieramy ul. Bukowskiego, mijając po drodze liczne zalesienia. Kierujemy się cały czas prosto, mijając po drodze rozwidlenie z kapliczką przydrożną, kościół, centrum wsi , cmentarz oraz ostatnie zabudowania. Skręcamy w lewo dopiero na skrzyżowaniu, udając się dalej utwardzoną drogą prosto do wsi Lisewiec. Mijamy zabudowania wsi, kierując się cały czas prosto, ul. Malowniczą. Skręcamy w prawo dopiero obok stawu, udając się ul. Żuławską, prosto przez liczne pola do Żuławy. Wchodząc do wsi mijamy po lewej stronie duży głaz przydrożny oraz znak informujący o terenie prywatnym – kierujemy się ul. Lipową w prawo w kierunku centrum. Na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo. Drogą wojewódzka nr 222 podążamy aż do pierwszego skrętu w lewo. Dalej udajemy się polną drogą do wsi Jagatowo. Ul. Żurawia doprowadzi nas przez zabudowania wiejskie aż do ronda, które mijamy przechodząc ul. Górną obok kapliczki przydrożnej. Na rozwidleniu dróg kierujemy się ul. Czeremchową w prawo. Trasa ta doprowadzi nas do drogi wojewódzkiej nr 226, którą udajemy się w prawo, by po ok. 70 m skręcić w lewo w ul. Żabianka. Na rozwidleniach tej polnej drogi kierujemy się najpierw w prawo, a mijając staw i ostatnie zabudowania w lewo, by poprzez pola dotrzeć do Kłodawy Gdańskiej. Na końcu drogi skręcamy w prawo, w ul. Szkolną, a następnie po jej włączeniu w ul. Gdańską znowu w prawo, by dotrzeć do centrum wsi i kościoła pw. Św. Jakuba.

Ulotka PDF

PDF "Podręcznik Pielgrzyma"