Przeważająca część trasy wiedzie przez rozległe obszary Borów Tucholskich. Stanowi ona powiązanie Drogi Pelplińskiej z północną częścią Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba. Wyjątkowym etapem pielgrzymki jest fragment szlaku Tuchola - Ostrowite - Człuchów, gdzie na przestrzeni ok. 40 km znajdują się aż trzy kościoły św. Jakuba Apostoła. Poza bliskością natury na trakcie czeka nas zetknięcie z mniej znanymi perełkami architektury w postaci wiejskich kościołów gotyckich murowanych (Jabłowo, Dąbrówka) oraz późniejszych drewnianych i w konstrukcji szkieletowej (Ciechocin, Gwieździn, Brzezie, Sępolno Wielkie, Drzewiany, Żydowo). Ponadto zarówno większe jak i mniejsze ośrodki na trasie, takie jak Lubichowo, Osieczna, Tuchola, Człuchów, Chojnice czy Biały Bór posiadają bogatą historię i średniowieczne korzenie.

ETAP I : Pelplin - Lubichowo 23,4 km

Początek trasy: Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie

Pelplin – Ropuchy (4,3 km) – Lipinki Szlacheckie (6,1 km) – Jabłowo (8,5 km) – Dąbrówka (13,0 km) – Lipinki Królewskie (17,2 km) – Zielona Góra (19,0 km) – Mościska (21,2 km) – Lubichowo (23,4 km)

Koniec trasy: Kościół p.w. św. Jakuba Apostoła w Lubichowie